A CyberWizards kiberbiztonsági tábor szervezője az Észt Nemzeti Információs Rendszer Hatóság (RIA) Nemzeti Kiberbiztonsági Központja (NCC-EE), célja az észt és európai kiberbiztonsági ipar, technológia és kutatás fejlesztésének előmozdítása. A tábort immáron második alkalommal rendezték meg, 13-16 év közti lányok vettek részt rajta, ahol a magyar csapat 12 fővel maximálisan kihasználta a rendelkezésre álló keretet; két, WITSEC színekben önként vállalkozó hazai információbiztonsági szektorban dolgozó fiatal kísérő-szervező hölggyel.
A részletes beszámoló mellett készítettünk egy rövidebb kivonatot, mely a résztvevők tollából igyekszik a hangulatot, a tapasztalatot és az élményeket visszaadni:
„A végén levő CTF játéknál (…) volt sikerélménye mindenkinek, aki egy kicsit is megpróbált résztvenni. Találkoztam nagyon rendes emberekkel. Összesítve egy pozitív értelemben vett módon színes társaság volt” (Robotka Réka, 15)
A táborral kapcsolatos felmerülő költségekre májusban a WITSEC gyűjtést indított, összesen közel hárommillió forintot sikerült összegyűjtenünk magán- és céges adományoknak köszönhetően.
„Olyan dolgokról tanulhattam, amiket eddig elképzelni se tudtam, hogy működnek. Emellett világot is tudtam látni, sok új barátra leltem, sosem fogom megbánni, hogy mentem.” (Szabó Patrícia, 15)
A tábor Kehtna városkában került megrendezésre, a szakmai programok a szállás mellett lévő iskolaépületben kerültek lebonyolításra. 95 résztvevője volt a tábornak, amelynek körülbelül a fele észt lány volt, Magyarországon kívül érkeztek még lányok Ciprusról, Csehországból, Franciaországból, Lengyelországból, Litvániából, Olaszországból és Ukrajnából is.
„Sok új dolgot tanultam és megtapasztaltam, és nagyon sok jó embert ismertem meg a tábor során. A vezetők és a kísérők nagyon támogatóak és türelmesek voltak, az esetleges nehézségek és a nagyobb létszám miatt is.” (Ajtai Olívia, 13)
Érkezéskor Tallinnban egy kisebb városnézésre is volt lehetőségünk. Megnéztük az Óváros masszív kőépületeivel szegélyezett középkori utcáit, a gyönyörű Szent Katalin passzázst, az Alekszander Nyevszkij templomot, valamint eljutottunk a Khotuotsa kilátóra is, ahonnan megcsodálhattuk Tallinn lélegzetelállító látképét.
„Kiváló alkalmat biztosított arra, hogy kimozduljak a komfort zónámból egy hétre és megismerkedjek más országokból származó korombéliekkel is. Az angol nyelvet napi szinten gyakorolhattuk ami szintén jól jött : )" (Robotka Míra, 15)
A tábor elsődleges célja az volt, hogy a fiatal lányokat megismertesse a kiberbiztonság világával, egy sor interaktív tevékenységen keresztül. A szervezők kiemelt figyelmet fordítottak arra, hogy ne csak szakmai programokon vegyenek részt a lányok, de esténként interaktív ismerkedős és csapatépítő játékokat is szerveztek számukra, ugyanakkor napközben többször volt szabad- és pihenőidő is biztosítva a tábor résztvevői számára.
„Nagyon tudom ajánlani mindenkinek, aki fontolgatja, hogy eljön ebbe a táborba! Remek élmény volt és nagyon nagy lehetőség! Köszönöm mindenkinek, aki segítette ezt az utat és támogatott minket az út során!” (Csonka Lilla, 16)
Volt, hogy egy könnyedebb program keretében kirándulni mentek a táborozók, ahol a csodás észt természet és táj meglehetősen pazar túraélményt nyújtott, ugyanakkor fontos eseményekben is részt vettek: Liisa-Ly Pakosta, Észtország frissen kinevezett igazságügyi és digitális ügyek minisztere látogatásakor a magyar csapatból két lány is részt vehetett a vele való vacsorán és beszélgetésen.
„Nagyon jól éreztem magam és még ha nem is minden tudás volt új információ akkor is tudtam tanulni.” (Gotsák Amira, 16)
A tábor hivatalos programja a péntek esti táncházzal zárult, amelyen helyi észt népzenészek adták a talpalávalót, a lányok pedig néptáncot tanulhattak.
„Belekósolhattunk a cybersecurity világába. Nagyon érdekes volt, egy életreszóló élmény, mindenkinek csak ajánlani tudom.” (Köles Gabriella, 16)
A tábort követően már kaptunk olyan visszajelzést, hogy valakit komolyabban elkezdett érdekelni a kiberbiztonság és szívesen folytatná a tanulmányait ebben a szférában.
„Számomra egy fenomenális élmény volt. Nagyon sok élményt és tapasztalatot szereztem.” (Romhányi Hanna, 13)
„A helyszín zseniális volt, természettel körülvéve, a kisérők/vezetők és tanárok támogatóak voltak minden tekintetben.” (Klecskó Jázmin, 14